Psoriazė – kaip ją atpažinti?

Psoriazė yra viena iš labiausiai paplitusių ir ilgiausiai žinomų odos ligų. Ja serga nuo 1% iki 5% labai išsivysčiusių šalių gyventojų, vienodai moterų ir vyrų. Būklė yra lėtinė, pasikartojanti ir nepagydoma. Tačiau yra būdų, kaip palengvinti simptomus.

Ligos etiopatogenezė rodo, kad jos vystymuisi, be kita ko, turi įtakos:

  • genetiniai veiksniai (pvz., liga atsiranda tarp šeimos narių),
  • vykstantys imunologiniai procesai (atsakingi už greitesnį epidermio dauginimąsi),
  • kraujagyslių pokyčiai.

Vis daugiau psoriazės simptomų paūmėjimo atvejų yra susiję su aplinkos veiksnių įtaka, pvz.tatuiruotės pasidarymu;

  • tam tikrų vaistų (pavyzdžiui, beta blokatorių, ličio druskų) vartojimu;
  • Dažna UV spinduliuote;
  • Odos nudegimais;
  • Tam tikrais odos sužalojimais ir pažeidimais

 Psoriazė ir pradiniai jos simptomai

Pradiniai psoriazės simptomai apima tam tikrų odos pokyčių atsiradimą per kelias dienas, ankstesnėje epidermio įbrėžimo vietoje. Pirminis psoriazės pažeidimas yra raudonai ruda papulė su aiškiai apibrėžtais kraštais. Psoriazės plokštelės yra sidabrinės spalvos ir jos gali atsirasti po vieną arba po kelias vienu metu.

Odos pažeidimai yra akivaizdžiai raudoni. Jie dažnai sukelia nemalonų diskomforto pojūtį per daug pleiskanojant ir niežint. Jie gali būti bet kurioje kūno vietoje, nors dažniausiai pasitaiko ant:

  • alkūnių;
  • kelių
  • ant galvos odos.

Kaip galima anksti atpažinti psoriazės pokyčius

 Ankstyvųjų pokyčių, atsirandančių ant odos, bruožas yra, visų pirma, jų dydis, būtent 1–2 cm, o forma -nedideli ploteliai, smeigtuko galvutės dydžio, atsirandantys didelėse odos dalyse. Bėrimas ypač dažnai atsiranda po anginos ar kitos infekcijos.

Kitas pažeidimų vystymosi etapas yra didesni gabalėliai, padengti sausa, besilupančia oda. Jie yra vadinami psoriazės plokštelėmis. Dažniausiai pasitaiko psoriazė galvoje, kelių srityje, alkūnių srityje, tačiau ji gali atsirasti ir kitose kūno dalyse, pavyzdžiui, ant nagų. Dažnai nagų psoriazė pasireiškia pirmiausiai, kaip vienintelis žvynelinės ligos simptomas.

Dermatologas, atlikęs detalų paciento būklės ištyrimą nustato diagnozę, remdamasis būdingais pažeidimais, tačiau siekiant tikslumo, dažnai skiriamas histopatologinis tyrimas, atliekama biopsija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>