Įvairių vaisių, uogų, daržovių sultys paįvairina mūsų kasdienį mitybos racioną. Tai gėrimas, kuris yra ne tik skanus, bet ir turintis savyje įvairių naudingųjų medžiagų. Natūralios sultys aprūpina organizmą jam reikalingais angliavandeniais, kurie yra pagrindinis energijos šaltinis. Tačiau kaip ir visur reikalingas balansas, todėl nepatariama sultimis pakeisti rekomenduojamos vaisių ir daržovių dienos normos. Jeigu norisi sultis gerti kasdien, tuomet optimaliausia būtų, jei pusę rekomenduojamos vaisių ir daržovių dienos normos suvalgytumėte, o likusią gautumėte sulčių pavidalu (maždaug viena stiklinė per dieną). Sulčių nepatariama vartoti, jei yra kasos ar tulžies pūslės uždegimas, paūmėjęs gastritas, opaligė, sutrikusi kepenų ar inkstų veikla.
Sveikiausia gerti šviežias natūraliai spaustas sultis, nes tokiu būdu išsaugoma didžioji dalis naudingųjų medžiagų, kurios pranyksta sultis apdorojant įvairiais metodais. Lengviausia ir greičiausia sultis pasigaminti naudojant sulčiaspaudę. Kokybiškų sulčiaspaudžių, kurias dabar patogiai galima įsigyti ir internetu, pagalba galite pasiruošti pačių įvairiausių sulčių variantų iš jums patinkančių vaisių, uogų ar daržovių.
Skirtingų vaisių, uogų ir daržovių maistinė vertė skiriasi, tačiau dauguma jų vienaip ar kitaip yra naudingi mūsų sveikatai. Pavyzdžiui, apelsinų, greipfrutų, pomidorų, spanguolių sultyse gausu vitamino C, kuris padeda stiprinti imunitetą. Natūraliose obuolių ir burokėlių sultyse be vitamino C yra ir P, B1, B2 vitaminų. Obuolių sultis gali padėti geriau virškinti, reguliuoti cholesterolio kiekį organizme, o burokėlių sultyse esantis didelis geležies kiekis padeda išvengti mažakraujystės, įsisavinti baltymus, prisideda prie hemoglobino gamybos. Morkų sultyse gausu beta karoteno, kuris stiprina mūsų regėjimą ir padeda ląstelėms atsinaujinti.
Saikingas natūralių sulčių vartojimas prisideda prie mūsų organizmo stiprinimo, aprūpindamas jį įvairiais vitaminais ir sumažindamas tam tikrų sveikatos problemų riziką.